
Kiválasztottuk a szolgáltatókat az esküvőre, megbeszéltünk mindet, de valami még hiányzik?
A megállapodást legjobb, ha írott formában is megkötjük.
„A szerződés a felek kölcsönös és egybehangzó jognyilatkozata, amelyből kötelezettség keletkezik a szolgáltatás teljesítésére és jogosultság a szolgáltatás követelésére.” (Ptk. 6:58. §)
Szóval ahogy a fenti szövegből is látszik, „kölcsönös egybehangzó jognyilatkozat”, tehát mindkét fél érdekeit, jogait és kötelezettségeit is tartalmazza. A netet böngészve sok szerződés mintát találunk, amit gyakorlatilag szabadon bővíthetünk, ha ez mindkét fél számára elfogadható. Minden amiben szóban megegyeztünk, papírra vethető és kölcsönös elfogadás után, „kötelezettség keletkezik a szolgáltatás teljesítésére és jogosultság a szolgáltatás követelésére”.
Ez így akár bonyolult is lehet, de nézzünk pár gyakorlati példát.
A megbízási szerződésen szerepeljenek a megbízó és a megbízott adatai, a megbízás tárgya, időtartama, helye, a megbízás dijjazása, előleg, foglaló, összege, valamint az elállás lehetősége.
- megbízó: név, cím, születési idő, anyja neve
- megbízott: név, cím, születési idő, anyja neve, céges adatok
- megbízás tárgya: minden amit megbeszéltünk
- időtartam: mettől meddig szól (érkezés, távozás időpontja)
- helye: pontos címeket írjunk
- díjazás: megbízás díja+útiköltség, ha van
- előleg: beleszámít a teljes árba, meghíúsulás esetén visszajár
- foglaló: beleszámít a teljes árba, aznoban ha a megbízó felmondja a szerződést, akkor nem jár vissza. Ha a megbízott mondja fel, akkor annak a kétszerese jár vissza, ez alól kivételt képez a vis major esete.
- elállás lehetősége: például ha a megbízott nem tudja teljesíteni a megbízást, mert kórházba kerül, viszont maga helyett ajánl valakit. Vagy a megbízó nem tertja meg az esküvőt, mert előre nem látható esemény történt.